Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

BENDRUOMENINIUOSE VAIKŲ GLOBOS NAMUOSE – SVARBIAUSIOS GYVENIMO PAMOKOS

965841253Šalyje vykstant institucinės vaikų globos įstaigų pertvarkai, nuo 2020 m. sausio 1 d. savivaldybėms priklausančiuose vaikų globos namuose nebebus galima apgyvendinti tėvų globos netekusių vaikų, o nuo 2020-ųjų gruodžio 31 d. Lietuvoje institucinių vaikų globos namų turi nebelikti. Mūsų rajone bendruomeninius vaikų globos namus ketinama pastatyti po metų.

 

Kaimyniniame Rokiškio rajone jau veikia net keturi bendruomeniniai vaikų globos namai. Vaikai čia gyvena kaip įprastuose namuose: turi savo kambarius, patys perka maisto produktus, kuria krosnį, rūpinasi naminiais gyvūnais.

Obelių vaikų globos namų direktorius Tadas Stakėnas „Biržiečių žodžiui“ pasakojo, jog dveji vaikų bendruomeniniai namai yra įsikūrę Obeliuose, dar dveji – Rokiškyje. Obeliuose bendruomeniniai vaikų globos namai įsikūrė prieš trejus metus.

– Gyvenamajame kvartale esančius namus, kuriuose įsikūrė tėvų globos netekę vaikai, nuomojamės iš privataus asmens. Kaimynystėje gyvenančios šeimos puikiai sutaria su vaikais, o pastarieji net prižiūri vieno gyventojo šuniuką. Neprieštarausiu, iš pradžių galbūt ir buvo šioks toks priešiškumas iš kaimynų, tačiau vaikams atsikrausčius, jis labai greitai ištirpo, – kalbėjo T. Stakėnas.

Iš pradžių ir vaikai, ir darbuotojai turėjo susitaikyti su pokyčiais, o dabar džiaugiasi įsikūrę tikruose namuose.

– Anksčiau vaikai, grįždami iš išvykų sakydavo, kad grįžta į „internatą“, o dabar, kai grįžtame iš kelionių, jie sako – „grįžtame namo“. Tai daug pasako!, – kalbėjo direktorius.

 

Bendruomeniniuose vaikų globos namuose gyvena po 7 – 8 vaikus. Kambariuose jie įsikūrę po vieną ar dviese. Kiekviena šeimyna turi savo mokėjimo korteles ir kartu su auklėtoja eina į parduotuvę apsipirkti. Grįžę namo, vaikai patys ruošia sau maistą, o jeigu kažko nežino – pasitaria  su auklėtoja.

Kai atšąla oras, vaikai patys kūrena krosnį, patys prisineša briketų. Vasarą augina savo daržoves.

– Iš savo išaugintų daržovių jie su auklėtoja ruošia konservus. Net pats nustebau, kai nusileidęs į namo rūsį, pamačiau pilnas lentynas konservuotų daržovių, – džiaugėsi direktorius.

Dviejuose bendruomeniniuose namuose vaikai augina kačiukus.

– Vieną kačiuką vaikas parsinešė iš gatvės, kitą – taip pat priglaudė. Dabar jie užaugę, prižiūrimi vaikų, – kalbėjo T. Stakėnas.

Į savo namus vaikai pasikviečia draugų, kartu žaidžia.

– Vyksta normalus gyvenimas, kaip įprastoje šeimoje, – sakė T. Stakėnas.

Jei iškyla kokių nors problemų, jas vaikai sprendžia kartu su auklėtojomis.

 

Biržuose bendruomeniniai vaikų globos namai pradės veikti po metų

Biržiečiai tėvų globos netekusių vaikų apgyvendinimui bendruomeniniuose namuose jau ruošiasi. Apie tai, kokia situacija Biržuose šiai dienai, kalbėjomės su Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėju Kęstučiu Knizikevičiumi.

Kokioje stadijoje šiuo metu yra pasiruošimas pereiti prie bendruomeninių vaikų globos namų?

Šiuo metu vyksta pasirengimas bendruomeninių vaikų globos namų (toliau – BVGN) statybai. Yra formuojamas sklypas V. Kudirkos gatvėje, nupirkti projektavimo darbai. Šiuo metu yra rengiamas namo projektas, kuris turėtų būti baigtas iki 2020 m. gegužės. Tuo pačiu VšĮ „Vaiko užuovėja“ rengiasi pertvarkai įstaigos viduje: ieškomas namas/butas nuomai teikti BVGN paslaugoms, kadangi vienų BVGN rajone, panašu, neužteks. Dabartiniame VšĮ „Vaiko užuovėja“ pastate bus teikiamos kitos socialinės paslaugos, skirtos vaikams, netekusiems tėvų globos, vaikų dienos centro paslaugos, bei paslaugos, skirtos šeimoms, patiriančioms sunkumų.

Kada bendruomeniniai vaikų globos namai bus pastatyti?

Kiek užtruks šių namų statyba, atsakyti nėra lengva, nes tai priklauso nuo to, kaip greitai pavyks nupirkti statybos paslaugas. Realiausia, kad BVGN bus pastatyti 2021 m. I–II ketvirtyje. Būtent tuomet jie ir ims veikti. Iš ES struktūrinių fondų yra skirtas finansavimas.

Kiek bendruomeniniuose vaikų globos namuose gyvens vaikų, kiek dirbs darbuotojų?

Šiuo metu VšĮ „Vaiko užuovėja“ yra globojama 11 vaikų, todėl mūsų rajone reikėtų įsteigti net ne vienus, o bent dvejus bendruomeninius vaikų globos namus. Šiuose namuose gyventų 6–8 vaikai. Žinoma, vaikai iš tos pačios šeimos nebus išskiriami ir gyvens vienuose namuose ar bute. Juos kasdien, visą parą prižiūrės socialinis darbuotojas ir socialinio darbuotojo padėjėjas.

Ar ieškote kitų būtų, kad vaikai augtų šeimai kuo artimesnėje aplinkoje?

Savivaldybės administracija ieško būdų, kaip vaikų skaičių VšĮ „Vaiko užuovėja“ sumažinti dar labiau, kad vaikai augtų šeimai kuo artimesnėje aplinkoje. Rajone yra 6 budintys globotojai (pas kuriuos šiuo metu gyvena 14 vaikų), nuo kitų metų planuojama įdarbinti dar vieną budintį globotoją. Deja, budintys globotojai užtikrina tik trumpalaikės globos poreikį rajone, todėl savivaldybės administracija ieško kitų galimybių užtikrinti vaikams ilgalaikę globą šeimoje. Mums svarbu, kad vaikams būtų sudarytos gyvenimo sąlygos, kuo artimesnės darnios šeimos modeliui. Norime atsižvelgti į vaikų pomėgius, poreikius, nepamirštant jų atsakomybių, kurias turi kiekvienas šeimos narys.

Iš ko semiatės gerosios patirties? Gal lankėtės kituose bendruomeniniuose vaikų globos namuose namuose?

Glaudžiai bendradarbiaujame su Gyčiu Baltrūnu, Pertvarkos procesų ekspertu Utenos regione. Tai žmogus, turintis didelę patirtį ir duodantis gerų patarimų sprendžiant iškilusias problemas. Kituose bendruomeniniuose vaikų globos namuose lankytis dar neteko, manau, kad apsilankysime prieš pradėdami teikti BVGN paslaugas mūsų rajone, nes klausimų kils labiau dėl pačios socialinės paslaugos, o ne infrastruktūros kūrimo.

 

„Biržiečių žodžio” inf.