Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Dauno sindromas – ne kliūtis siekti aukštumų

plaukikasDauno sindromas yra genetinis sutrikimas, kurį turi vienas gimusysis iš 800. Šį  sindromą turinčio žmogaus chromosomos yra patrigubėjusios, o tai lemia protinį atsilikimą ir sutrikusią arba vėluojančią fizinę raidą. Tačiau išsivysčiusiose šalyse Dauno sindromą turintys žmonės puikiai integruojasi į visuomenę – studijuoja ir dirba, tad Lietuva turi į ką lygiuotis, rašo Bernardinai.lt

Skaitytojų dėmesiui – trylika Dauno sindromą turinčių lietuvių sėkmės istorijų.

Arsenas Sarkisianc – 28 metų masažuotojas, dirbantis viename iš reabilitacijos ir grožio centrų Vilniuje (Medical SPA). Arsenas yra ne tik puikus masažuotojas, bet taip pat yra įgijęs dar dvi specialybes: fotografo ir reklamos gamintojo. Sustoti Arsenas neketina: kuria įmonę, kuri teiks masažo paslaugas. Laisvalaikiu domisi krepšiniu. Mėgstamiausia krepšinio komanda – Vilniaus „Rytas“. 2016 m. Arsenui teko dėvėti komandos marškinėlius ir žaisti aikštelėje tikras krepšinio rungtynes su Šiaulių krepšinio komanda. Arsenas ateityje norėtų sujungti du savo didžiausius pomėgius – krepšinį ir masažą, ir tapti krepšinio komandos masažuotoju, o gal net ir pakeisti Lietuvos krepšinio rinktinės masažuotoją Juozuką.

Reigardas Lipnickas – talentingas 22 metų vaikinas, kilęs iš Nidos, šiuo metu gyvenantis Klaipėdoje. Pagrindiniai Reigardo pomėgiai – piešimas ir šokiai, ypač breikas. Jis studijuoja mokymo centre Klaipėdoje, kuriame įgis viešbučio darbuotojo specialybę. Jau keletą metų Reigardas savanoriauja Delfinų terapijos centre. Laisvalaikiu mėgsta keliauti, su tėvais aplankė nemažai šalių. Labiausiai įstrigo kelionė į Norvegiją, kur susipažino su jaunimu iš įvairių šalių.

Adomas Bužinskas – 18 metų sportininkas plaukikas. Plaukimo sporto šaką propaguoja jau dešimt metų. Per šį laiką laimėjo ne vieną sporto medalį varžybose Lietuvoje. Ryškiausias pasiekimas – net trys aukso medaliai iš specialiosios olimpiados Abu Dabyje. Adomo šeima jį apibūdina kaip linksmą, švelnų, mylimą ir mylintį. Šeima mėgsta daug keliauti, todėl tai padėjo Adomui socializuotis. Laisvalaikiu Adomas mėgsta TV serialus, muziką, humoro laidas. Kitas Adomo talentas – be vargo gali įvardinti ryškiausias televizijos ekranų žvaigždes. Kaip ir kiti jaunuoliai, Adomas mėgsta leisti laiką prie kompiuterio, taip pat myli ir prižiūri naminius gyvūnus, padeda šeimai buityje.

Alfredas Šimas – 35 metų plaukikas. Plaukimu susidomėjo dar mokydamasis mokykloje. Aktyviai dalyvavo sporto stovyklose Šventojoje, o vėliau ir varžybose visoje Lietuvoje. Per visą plaukiko karjerą iškovojo daugybę medalių, kurių net tikslaus skaičiaus šiandien pasakyti nebegali. Varžybomis Lietuvoje Alfredas neapsiribojo, dalyvavo specialiosiose olimpiadose įvairiose šalyse: Monake, Atėnuose, Rodo saloje, Ispanijoje, Lvove. Be plaukimo, Alfredas sportuoja ir kitoje sporto šakoje – bočia (rutulių sportas). Pasaulio Specialiosiose žaidynėse Los Andžele bočios rungtyje Alfredas laimėjo prizines vietas, taip pat dalyvavo rungtynėse Antverpene ir Liuksemburge. Jis neseniai grįžo iš Pasaulio vasaros specialiųjų žaidynių Abu Dabyje, kur iškovojo sidabro ir bronzos medalius. Įsimintiniausias žaidynių momentas – susitikimas su Timothy Shriveriu, vienu iš Specialiųjų olimpinių žaidynių pradininkų. Alfredas mokosi vytelių pynėjo specialybės Kauno statybos ir paslaugų mokymo centre. Laisvalaikiu klausosi muzikos.

Kristupas von Gravrock-Goes – 22 metų plaukikas ir poetas iš Kauno. Sporto plaukimo veikloje dalyvauja jau trylika metų. Daugkartinis Lietuvos specialiosios olimpiados čempionatų nugalėtojas, dalyvavęs daugelyje Europos specialiosios olimpiados žaidynių, taip pat trijose pasaulinėse specialiosios olimpiados žaidynėse: Atėnuose, Los Andžele ir Abu Dabyje. Kristupas puikiai skaito ir rašo lietuviškai, šiek tiek rusiškai ir angliškai. Jis mėgsta ne tik skaityti, bet ir kurti eilėraščius, kurių yra parašęs per 1000. Ateityje tikisi išleisti savo knygą. Be plaukimo ir poezijos, Kristupas domisi Lietuvos istorija, yra darbštus ir draugiškas. Kristupo mama tiki, kad Kristupas – neeilinis vaikas, turintis gilią Dievo patirtį. Pats Kristupas sugeba nuostabiai vesti maldas.

Dominykas Damkauskas – 28 metų padavėjas iš Vilniaus. Baigęs Vilniaus Versmės gimnaziją, įstojo mokytis į profesinę mokyklą (Vilniaus paslaugų verslo profesinio mokymo centrą). Čia mokėsi siuvimo ir tekstilės dirbinių gamybos. Išmoko siūti mašina, bet labiausiai patiko mezgimas. Mezgimas yra tapęs Dominyko hobiu – visiems šeimos nariams jis yra numezgęs po pledą. 2018 m. rudenį Dominykas pradėjo dirbti padavėju restorane „Pirmas blynas“: jis pasitinka klientus, paaiškina jiems meniu, atsako į jų klausimus, priima užsakymus ir juos patiekia. Dominykas neapsiriboja tik padavėjo darbu – kartais taip pat dirba ir virtuvėje, padeda plauti indus, tvarkytis. Kaip sako pats Dominykas, jis yra labai laimingas, kad turi darbą, gali dirbti ir bendrauti su žmonėmis. Laisvalaikiu užsiima papildoma veikla: groja „Spalvų orkestre“, Moksleivių rūmuose lanko dailės užsiėmimus, sportuoja gimnastikos klube „Skrydis“, domisi krepšiniu, yra Vilniaus „Ryto“ gerbėjas. Beje, Dominykas – pirmasis Lietuvoje Dauno sindromą turintis žmogus, kuris dalyvavo televizijos tiesioginiame eteryje ir davė interviu (LNK laida „Labas vakaras, Lietuva“, 2019-03-21).

Romas Petkevič – 23 metų mokyklos apsaugos darbuotojas, kuris yra įgijęs dar dvi specialybes: virėjo ir staliaus. Mokydamasis profesinėje mokykloje, Romas dalyvavo tarptautinėje Leonardo da Vinci programoje ir 6 savaites stažavosi Vokietijoje. Lietuvoje atlikęs staliaus praktiką įsidarbino mokyklos apsaugos darbuotoju. Romas džiaugiasi atsakingu darbu, nes būtent jis yra atsakingas, kad vaikai būtų saugūs mokykloje, neišdykautų, nepakliūtų po autobuso ratais. Romas –linksmas žmogus, turintis humoro jausmą, aktyviai dalyvaujantis įvairiuose renginiuose.

Deimantė Belianaitė – 10 metų jaunoji gimnastė, plaukikė. Lanko bendrojo lavinimo mokyklos antrąją klasę. Deimantė džiaugiasi savo gimnastikos pasiekimais: moka padaryti kūlverstį, žvakę, tiltelį ir kt. Labiausiai jai patinka pratimai ant batuto. Deimantė dar lanko ir plaukimo pamokas. Puikiai plaukia nugara ir laisvu stiliumi. Jau spėjo dalyvauti trejose plaukimo varžybose Lietuvoje (Kaune, Telšiuose ir Ukmergėje) ir pelnė 3 medalius! Mėgsta aktyvų laisvalaikį, žaidžia krepšinį, važinėjasi dviračiu. Deimantės mama labai dėkinga su mergaite dirbantiems pedagogams ir treneriams.

Rugilė Kondrasevičiūtė – 10 metų fotomodelis, aktorė. Rugilei nuo pat mažų dienų labai patinka ne tik fotografuotis, bet ir vartyti fotoalbumus su jos nuotraukomis ir prisiminti gražias akimirkas. Idėja fotosesijoms gimė Rugilės mamai. Ruošdama dukrą mokyklai, ji kreipėsi į kelias Lietuvos įmones, gaminančias ir prekiaujančias lietuviškais vaikiškais drabužiais, su pasiūlymu reklaminėms fotosesijoms. Deja, bet tuo metu jie parašė, kad Lietuva tam dar nėra pasirengusi. Tačiau po dvejų metų visai netikėtai Rugilė sulaukė pakvietimo į fotosesiją! Rugilė labai džiaugėsi, o dar labiau džiaugėsi mama. Po to Rugilė nusifilmavo filme, keliose reklamose. Dar po metų į fotosesiją Rugilę pakvietė dar vieni rūbų gamintojai. Džiugu, kad ji daro tai, kas jai patinka, ir tai vyksta čia – Lietuvoje. Rugilė taip pat buvo modeliu socialinėje akcijoje „Galiu daugiau, nei tu manai“, pozavo Žmonių, turinčių Dauno sindromą, ir jų globėjų asociacijos kalendoriui.

Augustė Šerpytytė – 21 metų plaukikė. Plaukikės kelią pasirinko dėl pomėgio vandeniui. Po 3 metų treniruočių Augustė išvyko į Los Andželą, į pasaulinę specialiąją olimpiadą, ir ten 25 m. rungtyje laimėjo aukso medalį. Antroji olimpiada įvyko 2019 m. Abu Dabyje, kur estafetinėje rungtyje laimėjo aukso medalį. Kita Augustės aistra – dainavimas. Mikrofono nepaleidžia iš rankų ir kiekvieną vakarą atlieka po 8 dainas. Muzika Augustės gyvenime daro stebuklus. Jai be galo sunku mintinai išmokti eilėraščių tekstus, tačiau visiškai priešingai su dainų tekstais – tai visiškai paprasta. Vos išgirdus pirmus dainos akordus, Augustė jau žino dainos žodžius.

Justas Paulauskas – 11 metų moksleivis, išėjęs sunkų integracijos kelią į visuomenę. Justas yra puikus pavyzdys, parodantis, jog, skiriant atitinkamą dėmesį, metodiką ir žinių, vaikas, turintis Dauno sindromą ir gretutinių ligų, geba puikiai integruotis visuomenėje, lankyti bendrojo lavinimo mokyklą, būti savarankiškas. Justas vaikystėje buvo hiperaktyvus vaikas, tačiau padedant specialistams tapo draugiškas. Nors Justo mama pripažįsta, kad į bendrojo lavinimo darželį, pradinę ir vidurinę mokyklas leido labai bijodami, tačiau pastangos pasiteisino su kaupu. Einant mokslo metams į pabaigą, galima pasidžiaugti, kad šeimos sprendimas pasirinkti bendrojo lavinimo mokyklą buvo geras. Justas noriai eina į mokyklą, išmoko šokti, stebėdamas šokių pamokas. Vaiko elgesyje matomi teigiami pokyčiai. Neseniai berniukas vyko į ekskursiją su klase be artimųjų palydos. Žinoma, jį lydėjo mokytojo padėjėja. Vaikas grįžo laimingas. Nors jis ir nekalba, jo veidas šviečia šypsena.

Martynas Stanius – 20 metų vaikinas iš Telšių. Jis ypatingas tuo, jog yra turbūt didžiausias Michaelo Jacksono gerbėjas Lietuvoje. Kiekviena diena prasideda ir baigiasi su M. Jacksono kūryba. Martynas savarankiškai, žiūrėdamas dainininko klipus, puikiai išmoko atkartoti jo šokius, judesius, kolekcionuoja visus daiktus, susijusius su M. Jacksonu. Vaikino kambarys išpuoštas M. Jacksono plakatais, o šiuo metu Martynas iš karoliukų klijuoja M. Jacksono plakatą. Be muzikos ir šokių, Martynas mėgsta krepšinį, lego dėliones, keliones. Vos spėjęs grįžti iš kelionės autobusu po Europą, šeimos prašo planuoti kitą kelionę ateinantiems metams.

Tomas Zimkevičius – 29 metų mezgėjas. Megzti vaikiną išmokė jo močiutė. Jau 10 metų Tomas puikiai mezga šalikus ir kitus mezginius. Net keliuose mezgimo konkursuose Tomo darbai yra laimėję prizines vietas. Nauja Tomo aistra – ebru, dažų liejimo ant vandens paviršiaus technika, kurios būdu sukurtas paveikslas vėliau gali būti perkeltas ant popieriaus lapo. Ebru piešimo konkurse Tomas užėmė pirmąją vietą! Tomas taip pat mėgsta piešti, dėlioti dėliones, šokti, dainuoti, bendrauti su žmonėmis, žaisti planšetiniu kompiuteriu.

Donato Vitkaus straipsnį portale Bernardinai.lt skaitykite ir herojų nuotraukas pamatykite: http://www.bernardinai.lt/index.php/straipsnis/2019-05-02-dauno-sindromas-ne-kliutis-siekti-aukstumu/175579