Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

LIETUVOJE STARTAVO UNIKALUS SOCIALINIŲ DIRBTUVIŲ PROJEKTAS

IMG_8846Vienas dygsniuoja medžiagos kraštus, kita įsiuva sagą, trečias perkerpa juosteles, o kažkas jas suveria. Taip gimsta ekologiški ir tvarūs maišeliai. Juos kuria žmonės su proto ir (arba) psichikos negalia, o juos pirks visi, kam jaučia poreikį ne tik daiktui, bet ir vienybės dvasiai, bendrystei, lygybei ir brandai.

Didinti darbingo amžiaus asmenų su proto ir (arba) psichikos negalia ir taip įgalinti juos gyventi bendruomenėje – toks yra naujojo, Lietuvoje startavusio projekto tikslas. Viena iš projekto dalių – tai socialinės dirbtuvės. „Įgalinti žmogų patį norėti spręsti, kurti, įsilieti į bendruomenes – tai bene didžiausia mūsų dirbtuvių prasmė. Čia meistrai ir dalyviai kartu kuria ne tik daiktus, ir ryšius“, – sako Valakupių reabilitacijos centro direktorė Tatjana Ulbinienė.

Siuvimo meistrė Milda Šniokienė, medžio darbų ir drožybos meistras Rimantas Juozapavičius ir specialistės Danguolė Lapienienė ir Ana Matusovič – tai darbuotojai, kurie kas rytą eina į socialines dirbtuves, kad savo talentu, kantrybe ir atsidavimu pasidalintų su dalyviais. „Visų svarbiausia – ne žūtbūt siekti tikslo, būtinai pagaminti produktą, o vis tik rasti bendrumą, užmegzti ryšį, sugebėti atjausti ir suprasti kiek kitokį, nei esi pats, sukurti saugią aplinką ir tik tada mažais žingsneliais judėti pirmyn”, – įsitikinusi socialinių dirbtuvių komanda.

Ne nurodyti, ką gaminti, o leisti patiems dalyviams suprasti, ką jie pajėgūs sukurti – tokia yra viena iš svarbiausių užduočių. „Jau išsigryninome, kokius produktus realiai galime gaminti, kad jie būtų ir patrauklūs, ir įveikiami. Vienas gal gali lentelę išpjauti ar pagalį obliuoti, bet kitas apdovanotas retu talentu kruopščiausiai išraižyti ornamentus. Todėl stebime, vertiname ir laukiame, kada rezultatu galėsime pradžiuginti ir visą šalį“, – sako medžio meistras Rimantas Juozapavičius.

Visus pagamintus produktus bus galima įsigyti. Siuvimo dirbtuvių merginos (ir vienas kol kas siūti norintis vyru) gamina maišelius su ryškiais raišteliais – jie tinkami ir maisto produktams (arbatžolėms, daržovėms, vaisiams), ir drabužiams ar batams (kelionėms – švariems ir nešvariems rūbams), ir dovanoms. Kauno skyriaus komanda kuria aromatines pagalvėles į namus, biurą ar automobilį ir jau pina kalėdinius vainikus. Vilniaus medienos dirbtuvėse gimsta pastatomas medinis dėklas telefonui laikyti ir įkrauti. Šis dėklas skirtas ir vaikui, ir senjorui, ir vyrui, ir moteriai, ir darbdaviui, ir darbuotojui – šiemet kūryba nėra savitikslis objektas, ji tikslingai yra orientuota į rinką. Prekė turi būti patraukli, įdomi, kūrybiška ir nusipirkusiajam naudinga.

„Mūsų centrai ir Vilniuje, ir Kaune pajėgūs priimti dar tikrai ne vieną dalyvį. Labai kviečiame susisiekti ir įsijungti. Jei pažįstate žmogų, kuris vienišas liūdi namuose be veiklos, paraginkime drauge – tegu ateina: ne tik amatą įgis, bet ir sustiprins socialinius įgūdžius, tai yra, vėl turės galimybę draugauti, dalintis idėjomis ir būti bendrystėje. Beje, už mėnesį darbo kiekvienam dalyviui čia skiriama dar ir stipendija – 38 eurai“, – kviečia projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ Natalja Markovskaja.

Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, įgyvendindamas institucinės globos įstaigų pertvarką Lietuvoje, Europos Sąjungos lėšomis įgyvendina projektą „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“. Šiame projekte siekiame didinti darbingo amžiaus asmenų su proto ir (arba) psichikos negalia savarankiškumą ir taip įgalinti juos gyventi bendruomenėje.