Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Pertvarka: matyti kiekvieną vaiką asmeniškai ir ieškoti jam geriausio varianto

Organizatorių nuotraukos
Organizatorių nuotraukos

Klaipėdos vaikų globos namų „Rytas“ ir Klaipėdos universiteto organizuotoje respublikinėje konferencijoje „Vaikų globos namų pertvarka: patirtys ir iššūkiai“ iš įvairių perspektyvų apžvelgta institucinės globos pertvarka, skirtingų įstaigų geroji praktika bei iššūkiai, akademinės visuomenės įžvalgos, žmonių patirtys.

Kaip pristatydamas institucinės globos pertvarkos projekto eigą akcentavo projekto vadovas Gedas Batulevičius, pertvarka nesibaigia fiziniu vaikų perkėlimu iš institucijos į gražiai įrengtus bendruomeninius vaikų globos namus.

„Gaila, bet neretu atveju persikelia ir institucinė dvasia. Galutinis tikslas nėra namas, svarbu, kad tai būtų vaiko namai. Kiekvienas vaikas individualus, svarbus, savitas, jų poreikiai ir galimas gyvenimo kelias yra skirtingas. Kokio bebūtų grupė, šeimyna dydžio, turime matyti kiekvieną vaiką asmeniškai, įžvelgti jo stipriąsias puses, poreikius ir ieškoti jam geriausio varianto“, – sakė G. Batulevičius.

Projekto pradžioje buvo atliktas darbuotojų poreikių ir motyvacijos vertinimas. Siekiant turėti profesionalius, motyvuotus specialistus, kurie teiktų kokybiškas bendruomenines paslaugas, negalima pasikliauti vien projekto vykdomais mokymais, nes jie orientuoti į aktualias temas visai Lietuvai.

„Įtaigų vadovai, turėdami tyrimo duomenis, matydami savo komandas, turėtų būti aktyvūs ir kryptingi, tikslingai organizuoti konkrečios komandos, konkretaus darbuotojo stiprinimą, ugdymą“, – pabrėžė projekto vadovas.

Anot jo, vertinant statistinius duomenis, pertvarkos procesas yra gerokai pasistūmėjęs į priekį, todėl vaikai, ypatingai su laikinąja globa, jau neturi patekti į institucinę globą. „Deja, tokių atvejų vis dar pasitaiko, kai įstaigos poreikiai nugali vaiko poreikius. Savivaldybių įsteigti Globos centrai turi pradėti tikrą veiklą ir teikti realias paslaugas, kurios stiprintų vaikų globos šeimoje galimybes“, – teigė G. Batulevičius.

Konferencija_2Kaip pastebėjo Klaipėdos universiteto atstovai, konferencijoje pozityviai nuteikė liudijimai, kad persikėlę į bendruomeninius namus vaikai ėmė juos vadinti namais, o ne „vaiknamiu“, atsiskleidė vaikų stiprybės ir siekiai.

Konferencijos dalyvius sveikino ir į susirinkusiųjų klausimus atsakė socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė, apie pertvarkos procesą mintimis dalijosi Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Oleg Marinič, Socialinių reikalų departamento direktorius Deividas Petrolevičius, Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Liesytė. Konferencijos dalyvius sveikino ir Klaipėdos universiteto rektorius prof. Artūras Razbadauskas bei Sveikatos mokslų fakulteto tarybos pirmininkė prof. Elvyra Acienė.