Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

UŽTIKRINTAIS ŽINGSNIAIS NUO INSTITUCINĖS – PRIE ŠEIMAI ARTIMOS APLINKOS

anna-earl-ZbuP5oXM_zA-unsplashVisoje šalyje jau kelerius metus vykdoma institucinės globos pertvarka, kuria siekiama, kad ilgainiui neliktų vaikų globos namų, o vaikai augtų kuo artimesnėje šeimai aplinkoje. Šakiuose ši pertvarka vykdoma išties sėkmingai – per pusantrų metų nė vienas iš nesaugios aplinkos paimtas vaikas nebuvo apgyvendintas institucijoje, visi namų šilumą rado pas globėjus. Tiesa, yra ir institucijoje augančių rajono vaikų. Nuo naujų metų be tėvų globos likusiems vaikams ilgalaikė socialinė globa globos namuose apskritai negalės būti teikiama, tad kaip Šakių rajono savivaldybė toliau tvarkysis ir užtikrins vaikų globą be institucinės globos?

Prioritetas – globėjai

Globos centro duomenimis, per pusantrų metų visi iš nesaugios aplinkos paimti vaikai buvo apgyvendinti šeimose pas globėjus. Šiuo metu iš viso globojami 99 vaikai: šeimynose auga 26, artimieji giminaičiai globoja 38 vaikus, o globėjai, nesusiję giminystės ryšiais, globoja 35 vaikus.

Nors vicemeras Darius Jakavičius pripažįsta, kad globėjų modelis nėra pats pigiausias, tačiau savivaldybė tam skiria prioritetą ir ši globos forma bus palaikoma ir toliau.

„Reikia galvoti apie vaikus, nes pokyčiai augant šeimoje akivaizdūs“, – sako mero pavaduotojas ir įvardija konkrečius pas globėjus patekusių vaikų pavyzdžius, kai ypač teigiami pokyčiai pasimatė ne tik vaikų elgesyje, bet ir mokslo rezultatuose.

„Drįsčiau abejoti, ar tai būtų pavykę, jei jie būtų patekę į instituciją“, – svarsto D. Jakavičius.

Beje, apie sėkmingus, pas globėjus augančių vaikų pavyzdžius, nemažai kalbėta ir neseniai vykusioje apskritojo stalo diskusijoje „Saugi vaikystė“. Socialinių paslaugų centro direktorė Vilma Bielskienė taip pat konkrečiais pavyzdžiais iliustravo, kokie pokyčiai ypač su „nepatogiais vaikais“ įvyko šeimose, kaip formavosi ir tobulėjo jų socialiniai įgūdžiai ir kt.

Beje, nors skamba žiauriai, visuomenė nėra palankiai nusiteikusi globos įstaigoje augančių vaikų atžvilgiu.

„Viena globėja pasakojo, kad vaikas sakė, kaip gerai, kad jis apgyvendintas pas globėją, nes tada mokykloje jo nevadins globnamio vaiku. Taip yra. Atskirtis augant pas globėjus tikrai mažesnė, nes jis ateina iš šeimos, neturi etiketės“, – sako mero pavaduotojas.

Prisidės prie pertvarkos įgyvendinimo

Tačiau globėjai – tik viena pertvarkos dalis. Kita – Šaulių gatvėje Šakiuose numatyta naujų bendruomeninių vaikų globos namų statyba, kuri gana stipriai prisidės prie socialinės globos pertvarkos.

Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Milda Savukaitienė pripažįsta, kad

nors Šakių rajone aktyviai dirbama globėjų – tiek laikinųjų, nuolatinių, tiek budinčiųjų – rengimo klausimu, jų skatinimo finansine parama linkme, tačiau kol kas šiuo metu Šakių vaikų globos namuose gyvena 12 mūsų rajono vaikų (iš viso globos namuose gyvena 28 vaikai). Akivaizdu, kad kai bus pastatyti bendruomeniniai globos namai, kuriuose turėtų gyventi iki aštuonių vaikų, savivaldybė savo rajono vaikais bus visiškai pasirūpinusi.

„Pagal visus turimus duomenis, į bendruomeninius vaikų globos namus turėtų persikelti visi Šakių rajono nepilnamečiai vaikai, kurių iki 2021 m. pabaigos turėtų būti apie penkis-šešis. Kol pasibaigs statybos, keturi vaikai iš 12 taps pilnamečiais. Manoma, kad iki 2023 metų pabaigos Šakių vaikų globos namuose turėtų likti aštuoni nepilnamečiai vaikai iš kitų savivaldybių (Kauno ir Kazlų Rūdos). Kiekviena savivaldybė yra atsakinga už savo rajono vaikus, tad tikimės, kad Kauno ir Kazlų Rūdos savivaldybės imsis priemonių ir savo vaikus  apgyvendins įtėvių, globėjų šeimose“, – sako M. Savukaitienė.

Bendruomeniniuose namuose – iki aštuonių vaikų

Kalbant konkrečiau apie patį „Bendruomeninių vaikų globos namų ir vaikų dienos centrų tinklo plėtra Šakių rajone“ projektą, galima paminėti, kad šeimos modelio bendruomeniniai globos namai turi būti pastatyti iki 2021 m. pabaigos, paslaugos teikimo partneriai – Šakių vaikų globos namai.

„Šiai dienai yra nupirkta techninio projekto parengimo paslauga. Yra  rengiamas projektinis pasiūlymas“, – informavo savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė.

Apie 120 kv. m., vieno aukšto, namuose, kaip minėta, gyventų iki 8 vaikų. Name bus įrengta drabužinė, bendrasis kambarys (valgomasis, žaidimų, bendravimo), miegamieji-vaikų individualios veiklos kambariai, kuriuose įrengtos pamokų ruošos bei poilsio vietos, vonios (dušo) ir tualeto patalpos, skalbimo, džiovinimo ir lyginimo patalpa arba tam skirta vieta, virtuvė. Viename kambaryje gyvens po du vaikus. Su aštuoniais vaikais pakaitomis dirbs penkis darbuotojai, – tam, kad būtų pastebėtas kiekvienas vaikas, skirtas individualus dėmesys. „Bendruomeniniuose vaikų globos namuose aktualu dirbti ne su grupe, o auginti konkretų vaiką. Svarbu, kad kiekvienas vaikas turėtų savą suaugusįjį, kuriuo gali pasikliauti, atsiremti, pasitarti ir išsipasakoti. Reikia perduoti šeimos tradicijas, kad supratimą apie šeimą ir įgūdžius užaugę vaikai išsineštų į savarankišką gyvenimą. Dabar vaikų globos namuose augantys vaikai, sulaukę pilnametystės, dažnai nemoka gyventi savarankiškai, jiems sudėtinga planuoti savo išlaidas, jie neįgyja socialinių įgūdžių, nenori imtis elementarių buities darbų. Bendruomeniniai vaikų globos namai – tarsi maža šeima, kurioje jie viso to išmoks“, – sako M. Savukaitienė.

Krizių centro paslaugas pirks

Institucinės globos pertvarkos ekspertė Marijona Janavičienė atvira – nors Šakių vaikų globos namai veiklą vykdyti galės iki 2023-ųjų, tačiau šiuose namuose po naujų metų galės būti teikiama tik trumpalaikė globa ir galės gyventi tie vaikai, kuriems jau anksčiau nustatyta ilgalaikė globa.

„Reikia pastebėti, kad Šakių VGN, šiuo metu teikiantys tik institucinę globą, netrukus pradės teikti bendruomeninių vaikų globos namų paslaugas, taip pat pagalbą sunkumų patiriančioms šeimoms, kuri padės vaikams likti augti su tėvais,“ – kalbėjo ekspertė.

Be to, anot ekspertės, nuo naujų metų įsigalios ir LR vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo nuostatų pakeitimai.

„Jei vaikas neturi giminaičių ar emociniais ryšiais susijusių artimųjų, savivaldybė turės užtikrinti laikiną vaikų priežiūrą ir socialinėje įstaigoje vaiką apgyvendinti su vienu iš tėvų bei jiems suteikti pagalbą“, – sako M. Janavičienė, akcentuojanti pagalbos šeimai svarbą.

Ji teigia, kad šeima, kurioje auga vaikas ar vaikai, dėl vienokių ar kitokių priežasčių gali atsidurti krizinėje situacijoje, neturėti nuolatinės gyvenamosios vietos, reikiamų motinystės bei socialinių įgūdžių savarankiškam gyvenimui.

„Laiku suteikus šeimoms intensyvią kompleksinę pagalbą, vaikai lieka gyventi su savo tėvais“, – įsitikinusi pertvarkos ekspertė.

Apskritai stengiamasi ir šeimoms suteikti kompleksinę pagalbą, kad vaikas, jei ir laikinai paimamas iš šeimos ir nesaugios aplinkos, išsprendus problemas galėtų grįžti pas biologinius tėvus. Kad ši pagalba būtų užtikrinta, savivaldybė su Šakių vaikų globos namais (VGN) jau faktiškai suderinusi visus niuansus.

„Sutartis pasirašyta, mes paslaugas pirksime iš Šakių vaikų globos namų, kurie vykdys naują veiklą ir pradės teikti paslaugas krizinėse situacijose atsidūrusiems asmenims. Paprasčiau kalbant, Šakiuose pradės veikti Krizių centras“, – informavo D. Jakavičius, pridūręs, kad pavyko pasiekti, jog besikreipiantieji gautų ne tik sielovadininko, bet profesionalaus psichologo pagalbą.

 

„Draugas” inf.