Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Kalbėkim ne apie negalią, o apie žmogų

Mes visi – su negalia arba be jos – lygiai taip pat esame žmonės, visuomenės ir šeimos nariai, draugai, darbuotojai. Tokia svarbiausia Neįgaliųjų reikalų departamento inicijuotos visuomenės informavimo kampanijos „Jokio skirtumo“ mintis. 

Reikia keisti visuomenės nuostatas

Rudeniop prasidėjusia kampanija „Jokio skirtumo“ atkreipiamas dėmesys, kad negalią turintis žmogus, kaip ir visi kiti visuomenės nariai, nori bei gali dirbti, keliauti, sportuoti, dalyvauti profesiniame, kultūriniame ir visuomeniniame gyvenime.

„Turime kiekvienas padaryti viską, kad visuomenės nuostatos keistųsi, kad aplinkos – tiek fizinės, tiek emocinės, tiek socialinės – būtų pritaikytos“, – MO muziejuje pristatydama kampaniją sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. Ji pasidžiaugė, kad tokios akcijos prisideda prie šių nuostatų keitimo. MO muziejus iniciatyvai pristatyti pasirinktas ne atsitiktinai – pernai jis negalią turinčių žmonių buvo įvardintas kaip vienas geriausiai prieinamų.

„Kai manęs klausia, kaip bendrauti su žmonėmis su negalia, pirmiausia aš sakau atsipalaiduoti, žiūrėti kaip į žmogų, o ne kaip į kažkokį objektą, su kuriuo reikia žinoti kaip elgtis“, – sakė viena iš renginio moderatorių Aistė Krušinskaitė.

Žmonių su negalia teisių stebėsenos komisijos pirmininkė Kristina Dūdonytė atkreipė dėmesį, kad segregacijos ir žmogaus teisių pažeidimų Lietuvoje dar yra daug. Pradėti ji ragina nuo termino „integracija“ (kai žmogus turi prisitaikyti prie visuomenės), kurį siūloma keisti žodžiu „įtrauktis“ (pati visuomenė turi keistis ir tapti patogesne visiems).

Kalbėtis kvies suolelis

Vienas iš akcijos simbolių – bendravimo suolelis. Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė Eglė Čaplikienė papasakojo, kad šis universalaus dizaino, t. y. ir žmonėms neįgaliųjų vežimėliuose patogus suolelis per artimiausius kelis mėnesius keliaus po skirtingas Vilniaus ir Lietuvos vietas.

Kiekvienoje vietoje suolelis skleis tam tikrą žinutę, kvies kalbėtis ne apie negalią, o apie tai, apie ką bendrauti yra įdomu. Pavyzdžiui, MO buvo galima pasišnekėti apie meną, prie Baltojo tilto – pabendrauti apie sportą, prie Vilniaus universiteto – apie išsilavinimą, traukinių stotyje – apie keliones. Suolelis aplankys ir 5 kitus Lietuvos miestus. Utenoje bus kalbama apie turizmą, Alytuje – apie intelektualų laisvalaikį, Klaipėdoje – apie muziką, Šiauliuose – apie pramogas, Tauragėje – apie veiklas ir verslumą.

Pasak E. Čaplikienės, vienas iš iniciatyvos tikslų – parodyti, kad universalus dizainas, įtrauki aplinka yra esminė sąlyga įtraukčiai. Taip pat kampanija kviečia darbdavius, didžiąsias įmones, valstybines įstaigas prisidėti, kad daugiau negalią turinčių darbuotojų galėtų dirbti. Jie raginami darbo skelbimuose bei Facebook puslapio profilio nuotraukose užsidėti specialų „Jokio skirtumo“ rėmelį, taip parodydami, kad įsipareigoja sudaryti sąlygas negalią turintiems žmonėms įsidarbinti.

Prabils ir skulptūros

Akciją vainikuos gruodžio 3-iąją, Tarptautinę neįgaliųjų dieną, prabilsiančios garsiausios sostinės skulptūros. Jos pasipuoš atributais, kuriuos dažniausiai naudoja žmonės su negalia. Tarkim, Jonas Basanavičius bus su baltąja lazdele. Pasak E. Čaplikienės, taip norima atkreipti dėmesį, kad ar žmogus su baltąja lazdele, ar be, nėra jokio skirtumo, svarbiausia – žmogus ir unikalūs jo gebėjimai, pomėgiai.

Per akcijos pristatymą, MO kiemelyje prisėdus prie suolelio, norintieji galėjo pakalbėti apie meną su dailininku Algirdu Gatavecku. Šio susitikimo labai laukė Jokūbas iš „Arkos“ bendruomenės. Jis mėgsta lankstyti origamius, domisi brolių Gataveckų kūryba, tad vos tik sužinojo apie galimybę su jais susitikti, nekantriai laukė šios progos. Norinčių parodyti, net parduoti savo piešinius, arba tiesiog pasikalbėti apie savo pomėgius su garsiu menininku tą dieną buvo ne vienas. Kitas susitikimas prie šio suolelio įvyko Kudirkos aikštėje „Sostinės dienų“ metu. Čia su dainininku Jurgiu Brūzga ir su nacionaliniu „Spalvų muzikos“ orkestru kalbėta apie muziką.

Tekstas – bičiulystė.lt

Nuotrauka – jokioskirtumo.lt