Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Kalvarijos socialinės globos namai savo buvusiems gyventojams padeda žengti savarankiško gyvenimo link

Nuo 2020 metų gegužės Kalvarijos socialinės globos namai dalyvauja projekte „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“. Įsijungus į projektą įstaigai atsivėrė naujos pertvarkos galimybės.

Projekto tikslas – teikiant bendruomenines paslaugas intelekto ir psichikos negalią turintiems asmenims didinti jų savarankiškumą ir taip įgalinti gyventi visuomenėje. Žinoma, tai labai sudėtingas ir ilgas procesas, nes socialinės globos namų gyventojai buvo pripratę prie visokeriopos pagalbos.

Tikėdamiesi, kad mūsų visuomenė jau pakankamai subrendusi priimti į bendruomenę ateinančius intelekto ir psichikos negalią turinčius žmones, nuo 2020 metų birželio pradėjome teikti apsaugoto būsto paslaugą. Marijampolėje buvo išnuomoti 6 butai, kuriuose apsigyveno 12 Kalvarijos socialinės globos namų gyventojų. Jie mokosi savarankiškai spręsti buitines ir asmenines problemas, o susitvarkyti su užgriuvusiais iššūkiais ir planuoti įvairias veiklas jiems padeda 3 socialiniai darbuotojai.

Apsaugoto būsto paslauga šiems žmonėms padeda pabėgti nuo kasdienės rutinos, kuri globos namuose yra neišvengiama. Jie savarankiškai lankosi įstaigose, renkasi jiems reikalingas paslaugas, bendrauja su kaimynais, dalyvauja miesto bendruomenės ir neįgaliųjų draugijų renginiuose.

Socialinė darbuotoja Samanta sako, kad kasdien mato savo klientų pastangas ir norą įgyti daugiau savarankiško gyvenimo įgūdžių. „Kai klientams buvo pasiūlyta apsigyventi butuose Marijampolėje, matėme jų baimę, nepasitikėjimą savo galimybėmis. O dabar jie patys džiaugiasi, kad tampa savarankiškesni, geba susitvarkyti, apsipirkti, pasigaminti maisto“, – pasakoja Samanta.

Džiaugiasi pokyčiais

Nors apsaugoto būsto paslauga besinaudojantiems gyventojams kilo daug iššūkių dėl pasikeitusios aplinkos ir savarankiško gyvenimo patirties stokos, jie džiaugiasi gyvenimo pokyčiais. Vieno kambario bute gyvenantis Audrius prisipažįsta, kad nenorėtų grįžti į globos namus, kur nereikėjo niekuo rūpintis ir kur viskas buvo padaroma už jį. „Pradėjau daugiau bendrauti su sese, ji džiaugiasi, kad aš gyvenu savarankiškai. Pats apsiperku, pasidarau valgyti. Radau darbą lentpjūvėje, užsidirbsiu pinigų“, – apie kardinalius gyvenimo pokyčius pasakoja vyras.

Apsaugoto būsto gyventojai išmoksta sau gaminti maistą.

Apsaugoto būsto paslauga patenkinta ir Ligita. Ji džiaugiasi pradėjusi naują gyvenimą: „Į globos namus grįžti nenoriu, nes čia tylu, ramu, pasigaminu ką noriu valgyti, einu kur noriu“. Panašiai jaučiasi ir Lina: „Man patinka gyventi apsaugotame būste, nes nuo pirmos dienos prasidėjo naujas, pilnavertis gyvenimas. Jaučiuosi labai gerai, esu patenkinta, laiminga, rami, pailsėjusi, išsimiegojusi, geros nuotaikos. Apsigyvenus čia grįžo noras svajoti ir įgyvendinti svajones, siekti savo tikslų. Labai noriu dirbti, todėl užsiregistravau Užimtumo tarnyboje, stengiuosi susirasti darbą.“

Apsaugoto būsto paslauga besinaudojantiems žmonėms darbo ieškoti padeda socialiniai darbuotojai. Deja, pasak jų, darbdaviai į intelekto ir psichosocialinę negalią turinčius žmones vis dar žiūri nepatikliai. Neseniai viena apsaugoto būsto paslauga besinaudojanti mergina dalyvavo pokalbyje dėl valytojos darbo parduotuvėje. Darbdavys žadėjo paskambinti, bet ji skambučio nesulaukė.

„Negalią turintys žmonės į panašias situacijas reaguoja labai jautriai, praranda norą toliau ieškotis darbo, nes mano, kad iš jų tyčiojamasi. Vis dėlto jiems patariam nenuleisti rankų, tikimės, kad pavyks rasti darbą pagal šių žmonių galimybes“, – mintimis dalijasi socialinė darbuotoja Samanta.

Apsaugoto būsto gyventojai skatinami rinkti įvairias veiklas

Kalvarijos socialinės globos namams galimybę išplėsti apsaugoto būsto paslaugą suteikė pertvarkos investicinis projektas, pagal kurį įsigyti dar 3 šiai paslaugai skirti butai – vienas Kalvarijoje ir du Marijampolėje. Šiuose butuose apsigyveno 6 globos namų gyventojai, jiems žengti pirmuosius savarakiško gyvenimo žingsnius padeda socialinė darbuotoja.  

Šie apsaugoto būsto paslauga besinaudojantys asmenys turi galimybę naudotis ir projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ siūlomomis paslaugomis. Aušra ir Kęstutis lanko Marijampolėje VšĮ senjorų ir neįgaliųjų dienos centro įsteigtas socialines dirbtuves ,,Židinys“. Aušra mezga originalius žaisliukus ir taip užsidirba pinigų – tai jai yra didelė motyvacija kurti ir tobulėti. Kęstutis taip pat rado širdžiai mielą užsiėmimą – jis itin kruopščiai iš karoliukų veria papuošalus – gėlytes.

Socialiniai darbuotojai ir kitus savo klientus skatina rinktis veiklas, kurios ne tik užpildytų jų laisvalaikį, bet ir leistų įgyti didesnį pasitikėjimą savimi, atskleisti savo gebėjimus, mokytis amatų, vėliau ieškoti savo vietos darbo rinkoje.  

Grupinių namų gyventojai mėgsta daržininkystės darbus.

Įkurti du grupinio gyvenimo namai

Kalvarijos socialinės globos namai jau keletą metų dalyvauja Institucinės globos pertvarkos procese. 2019 m. liepos mėnesį Kalvarijoje buvo atidaryti grupinio gyvenimo namai, į kuriuos persikėlė 10 skirtingas gyvenimiškas patirtis turinčių gyventojų. Jie jau spėjo puikiai adaptuotis, gyvena kaip viena šeima, naudojasi bendruomenėje teikiamomis paslaugomis, lankosi bažnyčioje, bibliotekoje, kitose viešose įstaigose. Su šalia gyvenančiais kaimynais susiklostė labai gražūs santykiai. Kaimynai grupinio gyvenimo namų gyventojams skolina šašlykinę, mielai bendrauja.

Šių namų gyventojai Arnas, Tatjana ir Larisa su džiaugsmu lanko praėjusią vasarą Marijampolėje įkurtas socialines dirbtuves ,,Židinys“. Iš Kalvarijos į Marijampolę ir atgal keliskart per savaitę juos vežioja Kalvarijos socialinės globos namai. Per karantiną, kaip ir dauguma, jie dirbo iš namų, o dabar vėl lankosi dirbtuvėse. Jų sukurtų darbų galima įsigyti internetu, džiugu, kad jie turi paklausą.

Grupinių namų gyventojai pietauja kartu.

Šių metų balandžio 15 dieną Kalvarijos socialinės globos namų kolektyvas džiaugėsi dar vienomis įkurtuvėmis – Kalvarijoje atidaryti antrieji grupinio gyvenimo namai. Juose apsigyveno 7 asmenys, jiems, kaip ir anksčiau įsikūrusių bendro gyvenimo namų gyventojams, padeda socialinė darbuotoja ir keturios jos padėjėjos. Naujakuriams linkime kuo greičiau adaptuotis naujoje aplinkoje ir pajusti savarankiško gyvenimo privalumus.

Turime tikėti ir pasitikėti

Laikas nuo laiko girdime istorijas apie tai, jog gyventojai nenori, kad šalia apsigyventų intelekto ir psichikos negalią turintys žmonės. Mūsų patirtis žymiai pozityvesnė. Tiesa, prieš kuriant pirmuosius bendro gyvenimo namus taip pat galėjo kilti bendruomenės pasipiktinimo audra, bet Kalvarijos socialinių globos namų administracijai pavyko ją sustabdyti. Bendruomenė buvo pakviesta į susitikimą, kuriame dalyvavo meras, policijos atstovai. Gyventojai baiminosi, kad šalia gyvens kaimynai, kurie vagia, netvarkingai gyvena ir pan. Policininkai juos nuramino, paaiškino, kad tai tik gandai, nes jie dėl kokio nors netinkamo negalią turinčių žmonių elgesio iškvietimų negauna.

Po šio susitikimo daugiau audrų nekilo, o dabar grupinio gyvenimo namų gyventojus su aplinkiniais gyventojais sieja graži kaimynystė. Matyt, žinia apie tai pasklido po visą miestą, nes kuriantis antriesiems bendro gyvenimo namams jokio nepasitenkinimo nekilo.

„Norint įgalinti asmenis pirmiausia reikia tikėjimo žmonių jėgomis ir jų noru pakeisti savo gyvenimą, – sako Kalvarijos socialinės globos namų direktorė Nomeda Zavickaitė. – Nėra garantijos, kad visiems pavyks, kad visi išlaikys savarankiškumo egzaminą, bet turime skatinti nebijoti mokytis ir klysti.“

Kalvarijos socialinės globos namų inf. ir archyvo nuotr.