Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

PAGALBA PRIIMANT SPRENDIMUS: KAIP PASIKEITĖ ERIKO GYVENIMAS

Kauniečio Eriko gyvenimas prasidėjo keistis prieš pusmetį, kai jis apsisprendė dalyvauti projekte „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“. Nuo šių metų pradžios vyrui teikiama pagalbos priimant sprendimus paslauga.

26 metų vyras turi intelekto negalią. Pagalbos priimant sprendimus specialistė Evelina Zutkytė su juo susipažino per Eriko draugę, kuriai taip pat teikiama ši paslauga. Tuo metu Erikas neturėjo nuolatinės gyvenamosios vietos, jam buvo sudėtinga išsilaikyti viename darbe, vis keitė darbovietes, turėjo daugybę finansinių įsiskolinimų, su artimaisiais santykiai buvo nutrūkę, pasitaikė laikotarpių, kai vyras buvo benamis.

Tačiau ši, atrodytų, beviltiška situacija sparčiai keičiasi. O to pradžia – pagalbos priimant sprendimus paslauga. „Ji skirta suaugusiems žmonėms su intelekto ar psichosocialine negalia. Tiems, kuriems nustatytas ribotas gebėjimas priimti sprendimus tam tikroje srityje. Sprendimą priimantis asmuo naudojasi jam pagalbą teikiančio specialisto ar specialistų komandos pagalba, sprendžiant sveikatos, socialinio dalyvavimo, asmeninių turtinių bei neturtinių klausimų, remiantis sprendimą priimančio asmens valia, pageidavimu ir teise rinktis“, sako E. Zutkytė, dirbanti Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijoje „Kauno viltis“.

„Iš pradžių matėsi, kad vaikinas specialistų tarsi bijo, vengia, nekalba. Per kelias savaites, vis pasikviečiant jį kartu su drauge, mes labiau vienas kitą pažinome ir tada jau pasiūliau oficialiai įsitraukti į projektą. Eriko reakcija buvo tikrai natūraliai džiugi, – matėsi, kad jam labai reikia tokios pagalbos, bet iki šiol nedrįso ir nežinojo, kur jos ieškoti“, – pasakoja pašnekovė.

Ir priduria, kad šiuo metu su Eriku palaiko labai gerus santykius, jis nebijo skambinti, klausti, teirautis bei prašyti pagalbos. Dar daugiau – geba priimti pagalbą ir patarimus.

„Mane labiausiai džiugina tas pajautimas, suvokimas, kad tu klientui iš tiesų esi reikalingas ir jis tave priėmė kaip artimą, kaip draugą. Pradžioje visuomet laukia nemenkas iššūkis – užmegzti gerą kontaktą su lig tol nepažįstamu žmogumi, įgyti jo pasitikėjimą. Laikui bėgant, kai santykiai tampa natūralūs, lengvi, nebelieka tokios ryškios specialisto ir kliento ribos, net konfliktinės situacijos galiausiai išsivysto į linksmas situacijas“, – sako pašnekovė.

Pasak jos, labiausiai motyvuoja galimybė padėti žmogui: „Stengiuosi parodyti, kad esame lygūs ir kad nežiūriu į jį iš aukšto ar tik kaip „į darbą“. Smagu, kai klientai patys noriai skambina, parodo dėmesį, sveikina su šventėmis ar gimtadieniais“.

Kaip ši paslauga ir ją teikiantys specialistai keičia gyvenimus, teiraujamės kauniečio Eriko.

Papasakokite, kokią pagalbą iš darbuotojų gaunate?

Man padeda apsispręsti. Kai tik reikia, gaunu teisinę pagalbą, emocinę paramą.

Kokius sprendimus anksčiau jums būdavo sunkiausia priimti?

Man sudėtingiausia suprasti įvairius dokumentus. Taip pat sunku apsispręsti, kas teisinga, o kas – ne. Tokiais atvejais nežinau, kaip pasielgti, ką pasirinkti.

Papasakokite, kokiose situacijose darbuotojai jums dažniausiai padeda?

Specialistų pagalbos man reikia tvarkantis su neįgalumo nustatymu susijusius dokumentus, reikia pagalbos einant į Užimtumo tarnybą, sprendžiant finansines problemas. Man ramiau, kai žinau, pas ką galėsiu klausti, kai kažkas bus neaišku. Pasikalbėjus visada pagerėja nuotaika.

O kaip jaučiatės dabar? Gal labiau pasitikite savimi, nebijote bandyti naujų dalykų?

Jaučiuosi geriau nei anksčiau, bet dar savimi nevisiškai pasitikiu. Kartais dar netikiu, kad pats galiu kažką padaryti. Tokiais atvejais labai gera turėti pagalbą šalia.

Kaip vadinate jums padedančią darbuotoją?

Evelina, socialine darbuotoja. Nors dažniausiai – vardu.

Ką pasakytumėte draugui ar pažįstamam žmogui, kuris dar dvejoja, ar išmėginti pagalbos priimant sprendimus paslaugą, jeigu jam to reikia?

Mano aplinkiniai vartoja daug alkoholio. Tokiems turbūt nesiūlyčiau išbandyti specialistų pagalbą. Bet turiu dar vieną pažįstamą, kuriai taip pat teikiama pagalba.

Institucinės globos pertvarkos inf.

Nuotrauka – Unsplash.com