Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Socialinę neįgaliųjų atskirtį mažina kurdami bendruomenę

Antrus metus Šiauliuose vykdomos socialinės dirbtuvės, kur VšĮ Motinos Teresės šeimų namuose proto, psichikos negalią ir mažą darbingumo lygį turintys 18–55 metų žmonės gali įgyti įvairiausių įgūdžių, užsidirbti ir galų gale – įsidarbinti. Socialinės darbuotojos ir kiti dirbtuvių darbuotojai sako, kad čia dalyviai kaip šeima, galutinis rezultatas atperka viską: dažnai vieniši ir nuo visuomenės atskirti žmonės čia randa bendruomenę ir prasmingą užsiėmimą.

Kuria bendruomenę

Antrus metus Šiaulių regione įgyvendinamos socialinės dirbtuvės, kurios vykdomos pagal Neįgaliųjų reikalų departamento prie SADM institucinės globos įstaigų pertvarką Lietuvoje. Socialinių dirbtuvių tikslas – didinti darbingo amžiaus asmenų su proto ir (arba) psichikos negalia, savarankiškumą ir taip įgalinti juos gyventi bendruomenėje. VšĮ „Motinos Teresės šeimų namai“ buvo atrinkti kaip partneriai teikti Šiaulių regionui socialinių dirbtuvių paslaugą.

Dirbtuvėse gali dalyvauti 18–55 m. žmonės, turintys proto-psichinę negalią, kurių darbingumas yra nuo 20 iki 55 proc. Kviečiami Šiaulių miesto ir aplinkinių rajonų gyventojai.

Kartu su Užimtumo specialistu, socialinėmis darbuotojomis ir individualios priežiūros personalo specialistais dalyviai užsiima įvairiomis veiklomis: nėrimu, siuvimu, gintaro apyrankių vėrimu, dekoravimu, suvenyrų lipdymu bei dar daug kitų įvairių veiklų. Dalyvauta ir dar planuojama dalyvauti įvairiose šventinėse mugėse, ruošiami įvairūs rankdarbiai. Geru oru organizuojami aplinkos tvarkymo darbai. Dalyviai mokomi naudotis žoliapjove, trimeriu, elektrinėmis gyvatvorių žirklėmis ir kitais įrankiais, kad išmoktų kuo daugiau įvairios veiklos ir tai galbūt ateityje panaudotų atviroje darbo rinkoje.

– Turime 60 valandų per dieną rezervą, tad dešimt asmenų grupėje kiekvienas gali dirbti po 6 valandas. Tačiau kas pageidauja, dirba mažiau valandų. Dalyvaujant veiklose šešias valandas per dieną mokama kompensacija – 38 Eur per mėnesį. Šiuo metu piname vainikėlius Vėlinėms, Kalėdoms,  rankdarbius parduodame mugėse, pinigai už visus parduotus gaminius atitenka patiems dalyviams, tai juos motyvuoja, – pasakoja socialinė darbuotoja Dalia Gudienė.

Dirba individualiai

Darbuotojai kasmet rengia individualius planus, su kiekvienu dalyviu tariasi individualiai, nustato kiekvieno poreikius ir galimybes. Tikslas – suteikti įvairiausių socialinių ir darbo įgūdžių, padėti negalią turintiems asmenims įsilieti į darbo rinką. Iššūkių būna daug, bet rezultatai džiugina.

– Keletui dalyvių padėjome įsidarbinti valytojais, gauname teigiamų atsiliepimų iš įmonių. VU Šiaulių akademijos Botanikos sode, įgavę įgūdžius mūsų dirbtuvėse, darbuojasi du mūsų dirbtuvių dalyviai, pjauna žolę, geni medžius atlieka aplinkos tvarkymo darbus. Pradžioje būna tikrai sunku, būna, kad dalyviams ir atsibosta, prasideda pykčiai, žmonės pervargsta, bet duodam jiems pailsėti, tada jie grįžta su gera nuotaika ir motyvacija, – teigia Dalia.

Keičia požiūrį

Aštuonerius metus Teresės namuose su negalią turinčiais asmenimis dirbanti Rita pasakoja, kad reikia įdėti daug pastangų tiek darbuotojams, tiek dalyviams, tiek darbdaviams, kad pakeistų nusistovėjusį visuomenės požiūrį į negalią turinčius žmones. Pasak Ritos, vis dar daug darbdavių, kurie nenoriai priima negalią turinčius žmones. Reikia keisti nusistatymą ir priimti realybę, kuri neretai prasilenkia su kiekvieno įsivaizdavimu. Tačiau dirbtuvėse pasiekti rezultatai džiugina.

– Dalyvius reikia motyvuoti, sudominti veiklomis, esu turėjusi ne vieną su žalingais įpročiais, bet čia dirbdami jie atsisako alkoholio, nevartoja jau metus, dvejus. Dirbu su profesiniu orientavimu, kasmet pavyksta įdarbinti po 2–5 negalią turinčius žmones, tik per pandemiją mažiau. Gyvename čia kaip šeima, bendraujame, dirbame, dalinamės išgyvenimais. Daug negalią turinčių žmonių yra vieniši, neturi šeimos, yra iš vaikų namų. Dirbtuvėse jie randa bendruomenę, mažėja jų atskirtis, tad raginčiau visus įveikti savo baimę ir ateiti, prisijungti prie veiklų, – sako Individualios priežiūros personalo specialistė Rita.

Kviečia naujus dalyvius

Dirbtuvės veikia VšĮ „Motinos Teresės šeimų namai“ Žemaitės g. 71, Šiauliai. Galima kreiptis telefonais: 860486158, 867148031 el. paštu seimunamai@gmail.com. Dirbtuvės įgyvendinamos pagal projektą „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“.

Bendradarbiaujama su gėlių salonais, Šiaulių vyskupijos namuose esančia arbatine, kur parduodami dirbtuvių rankdarbiai. Visi uždirbti pinigai iš suteiktų paslaugų ir parduotų gaminių yra išmokami dirbtuvių dalyviams kaip priedas prie mokamos 38 Eur. per mėnesį kompensacijos. Kaip pasakoja darbuotojos, būta atvejų, kai priedai viršijo ne vieną šimtą eurų per mėnesį.

– Taip pat kviečiami prisijungti ne tik dalyviai, bet ir savanoriai, kurie galėtų pagelbėti socialinėms darbuotojoms, lydėti dalyvius. Laukiama ir darbų pasiūlymų. Tai gali būti lauko ar valymo darbai, aktyviai bendradarbiaujama su sodų ir namų bendrijomis. Užsakovai lieka patenkinti rezultatu, – sako rinkodaros specialistė Toma Petkevičiūtė-Jasutienė.

Informacija – Siauliai.lt, Nuotraukos – soc. dirbtuvių archyvo